OLYMPUS DIGITAL CAMERAModulární dopravníky jsou určeny k vodorovné a šikmé přepravě lehkých a středně těžkých kusových výrobků především tam, kde je třeba zvýšená odolnost pásu vůči vyšším teplotám nebo vůči mechanickému poškození.

Konstrukce dopravníků umožňuje řešit několik tvarových úseků linky – trajektorie (zatáčky, lomené úseky apod.) pomocí jednoho pohonu.

Modulární dopravníky se vyznačují vysokou životností pásu (při poškození pásu se mění jen jeho poškozené části) a velkou variabilitou provedení (velký výběr z mnoha druhů pásů nabízí řešení pro veškerá odvětví průmyslu jako např. pro výrobní linky v automobilovém průmyslu, v potravinářských provozech,  u výrobců nápojů apod.).

Samozřejmostí je provedení pásů z různých materiálů tak,  aby jeho chemická odolnost odpovídala potřebám prostředí, ve kterém má pás pracovat. Systém je propracován do detailů včetně různých barevných odlišení krajů pásu, povrchu pracovní strany (strukturovaný, pogumovaný, s unášecím profilem apod.).

Zvláštností není ani pás určený  jako pohyblivá podlaha u lyžarských vleků v zimních střediscích.

Lze volit pás flexibilní či přímý. Přímý pás umožňuje vyrovnávat pouze výškové rozdíly. Flexibilní pás umožňuje navíc i vést zatáčky. Dráhu lze vést po jakékoliv křivce.Větší výškové rozdíly se řeší pohybem pasu po šroubovici. Minimální poloměry zatáček jsou dány konstrukcí pásu a pohybují se standardně od 600 mm.

Konstrukce modulárních pásů umožňuje navíc provádění speciálních technologických či výrobních operací přímo na dopravníku (např. krájení masa, ofukování, odmašťování, odkap oleje do vany pod dopravníkem atd.).

Pohon dopravníku zajišťuje šneková převodovka s elektromotorem, umístěna na hnací hřídeli. U větších zařízení se používají převodovky kuželočelní. Dopravníky jsou osazeny modulárními pásy s roztečí 1/2″ až 2″ v materiálovém provedení polypropylén, polyetylén, polyacetal a polyamid. Pro snížení koeficientu tření jsou pásy podepřeny v horní větvi plastovým kluzným vedením a v dolní větvi plastovým kluzným vedením nebo válečky. Použití ozubených kol s vyšším počtem zubů zajišťuje minimální kolísání rychlosti pásu při jeho pohybu po ozubeném kole (přesto s určitým pulsováním pásu ovlivněným počten zubů kol, přechodovým R, rychlostí a modulem musíme počítat). Podstavce pod dopravníky mají stavitelné patky nebo pojezdová kola.

 

www.strand.cz