Dílny montážní, strojní a zámečnické výroby STRAND (viz.: www.strand.cz ) se nacházejí v citlivě rekonstruovaných provozních budovách železnorudného dolu Chrustenice (1861-1965). Důl měl 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 metrů pod hladinu moře. Toto období si STRAND připomíná formou podpory historické důlní expozice Chrustenická šachta, kterou v roce 1996 pomáhala zpřístupnit široké veřejnosti.
Zaplavený důl používali speleopotápěči. Stala se zde však řada fatálních nehod. V současnosti využívají důl hasiči a policisté, kteří v zatopených šachtách nacvičují potápění v obtížných podmínkách a hloubkové potápění.
Pro potápění se využívá vlečná jáma se sklonem 14 stupňů, a stará šachta se sklonem 45 stupňů.
Historické podzemí je otevřeno pro veřejnost v červenci, srpnu a září vždy o sobotách a nedělích. Do dolu vozí zvídavé turisty originální důlní vláček, který dříve po úzké vratké koleji zavážel do podzemí na šichtu horníky.

Více ve fotogalerii »

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

povinné

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.