Navštivte muzeum Chrustenická železnorudná šachta, které mapuje unikátní historii sídla naší společnosti od roku 1861 do roku 1965.

Důlní expozice je otevřena pro veřejnost v červenci, srpnu a září vždy pouze o sobotách, nedělích a státních svátcích.
Pravidelné vstupy do dolu: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 hod. Ve všední dny (Po-Pá) je expozize uzavřena!

Důl je přístupný pro děti od 6 let. Uvnitř dolu je nižší teplota (~9°C) a značná vlhkost, vhodná je pevnější obuv a rovněž teplejší oblečení. Prohlídka trvá přibližně 50 minut.

Ve své době měl důl celkem 84 podzemních pater, která dosahovala až do hloubky 426 m, což je 120 metrů pod hladinou moře. Za 104 let se v dole vytěžilo celkem 7 771 709 tun rudy. Ruda se zpracovávala na místě pražením v pražících pecích. Po vypražení a třídění se ruda odesílal a lanovou dráhou na nádraží v Loděnici, odkud se odvážela vlakem do železáren k dalšímu zpracování. Dodnes se jedné části Loděnice říká Pod lanovkou.

Dnes je veřejnosti přístupná úvodní štola, strojovna první vlečné jámy a 8. patro. Většinu důlních chodeb totiž zaplavila voda poté, co bylo na povrchu postaveno těleso dálnice D5 z Prahy do Plzně. V několika stovkách metrů zpřístupněných chodeb je shromážděna řada unikátních exponátů. Je možné zhlédnout stáj pro důlní koně, odpočívárnu, prostory strojovny se šikmou těžní jámou, sklad střeliva aj. Velkou atrakcí je jízda opravdovým důlním vlakem ve speciálních vozících, kterým se říká Pullman, ve kterých se kdysi přepravovali i samotní horníci.

viz.: naše fotogalerie „Chrustenická šachta“

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

povinné

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.